Kamienie szlachetne

Najbardziej cennym kamieniem szlachetnym jest diament. Podstawowe informacje na temat brylantów znajdziesz u nas.

Odkryj piękno olśniewających kamieni szlachetnych w pierścionku zaręczynowym i to, co powinieneś o nim wiedzieć.

Szafiry należą do wielobarwnej rodziny mineralnego korundu, drugiego najtwardszego minerału po diamentach. Korund składa się z tlenku glinu.

Rubin to bardzo rzadka czerwona odmiana korundu. Swoją barwę zawdzięcza domieszce chromu. Kolorystyka rubinów waha się od jasnoczerwonych do fioletowo-czerwonych.

Szmaragd, zielona odmiana berylu, to najbardziej znany i ceniony kamień szlachetny. Jego piękny zielony kolor, w połączeniu z trwałością i rzadkością, sprawiają, że szmaragd jest jednym z najdroższych kamieni szlachetnych.

Topaz, a więc krzemień glinu zawierający fluor, jest klejnotem idealnym. Jego dobra twardość i pożądana kolorystyka sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych.

Tanzanit to kamień szlachetny, zawierający domieszki wanadu, strontu i chromu, które odpowiadają za jego kolor ? niebieski, żółty, brunatny lub bezbarwny.

Akwamaryn jest niezwykle cenionym w jubilerstwie i zapierającym dech w piersiach kamieniem szlachetnym. Akwamaryn należy do tej samej rodziny co szmaragd (beryl).

Ametyst to odmiana kwarcu. Występuje w doskonałych odcieniach fioletu, purpury i głęboko fioletowopurpurowych.

Koral to gatunek koralowca. Jego nazwa pochodzi z łaciny i oznacza rodzaj organizmów morskich.

Bursztyn jest jedną z niewielu odmian organicznych kamieni szlachetnych. Inne odmiany organicznych kamieni to perła, koral i kość słoniowa.

Onyks to chalcedon, czyli odmiana mikrokrystalicznego kwarcu. Powstaje, gdy krzemionka osadza się w jamach gazowych.

Granaty występują najczęściej w kolorze czerwonawym, co wyjaśnia ich historyczną nazwę (łac. granatum).

Kwarc jest jednym z najpowszechniej występujących naturalnych minerałów na świecie, a jego nazwa pochodzi od greckiego słowa krystallos, oznaczającego lód.

Cyrkonia jest syntetycznie wytworzonym kamieniem ozdobnym, mającym doskonale imitować diament. Posiada podobną do diamentu charakterystykę gemmologiczną, przy czym jest znacznie tańsza od diamentów.

Turkus, którego nazwa pochodzi ze średniowiecza, znany i ceniony jest od tysięcy lat. Uważa się, że turkus przyciąga szczęście i zapewnia długie życie, dlatego bardzo często używany był jako talizman.