Jak nosić pierścionek zaręczynowy

Jak nosić pierścionek zaręczynowy

Nadszedł wreszcie ten wyjątkowy dzień, gdy miłość Twojego życia zadała Ci długo wyczekiwane pytanie ? czy wyjdziesz za mnie? Oświadczyny, to bez wątpienia dzień, który pamięta się całe życie, jednak, czy każdy wie, jak właściwie nosić klasyczny pierścionek zaręczynowy? Z badań wynika, że nie jest to takie oczywiste i nie każdy wie, że na przykład przed i po ślubie nosi się go na innej ręce. Jak więc właściwie nosić złoty pierścionek i jak, tak naprawdę, powstała tradycja tego, wydawać by się mogło odwiecznego, dowodu miłości?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić zaręczyny bez pierścionka. Jak pokazują wyniki sprzedaży ostatnich kilkudziesięciu lat, wybór Panów szukających pierścionka zaręczynowego najczęściej pada na pierścionek zaręczynowy z brylantem. Widocznie brylanty to wciąż upragniona biżuteria kobiet. Jednak również pierścionki zaręczynowe z kamieniami szlachetnymi, takimi jak rubiny, szmaragdy czy szafiry, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych narzeczonych. Kolor złota i kształt diamentów zależy już od upodobań kupujących. Obecnie jubilerzy są w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów, którzy z wielkim zaangażowaniem poszukują symbolu swojej wiecznej miłości.

Okazuje się jednak, że pierścionek z brylantem nie jest odwiecznym jej symbolem. Pierwszą wzmiankę na temat zaręczyn można odnaleźć już w Starym Testamencie. Z kolei formalne zasady dotyczące zaręczyn, a więc między innymi umowę przedślubną, wprowadziło prawo rzymskie. W XVI wieku wyraźnie odróżniano zaręczyny od zaślubin, a w wieku XIX stworzono akty prawne szczegółowo określające zasady narzeczeństwa. Porzucona przed ślubem kobieta mogła na przykład pozwać do sądu swojego narzeczonego za niedopełnienie umowy narzeczeńskiej. Jednak taka forma zrękowin, jak dawniej nazywano zaręczyny, zakończyła się z początkiem XX wieku, gdy gwarancję umowy narzeczeńskiej przejął pierścionek z diamentem. Od tego czasu pierścionek zaręczynowy, to podstawa zaręczyn, a także romantyczna forma umowy. Ofiarowanie zaręczynowego pierścionka znalazło się nawet, obok między innymi błogosławieństwa, w katolickiej liturgii obrzędu zaślubin.

Forma gwarancji narzeczeńskiej, jaką pełni obecnie złoty pierścionek zaręczynowy, wydaje się być najprzyjemniejszą i najbardziej romantyczną formą w porównaniu z tymi, które można było spotkać w historii zaślubin. Gdy już pozna się historię pierścionka zaręczynowego, nie sposób uniknąć pytania o to,jak właściwie powinien wyglądać prawdziwy pierścionek zaręczynowy?

Zgodnie ze staropolską tradycją, zaręczynowy pierścionek powinien posiadać biały kamień. Zazwyczaj był to pierścionek z brylantem lub ewentualnie perła. Biel w tym przypadku symbolizowała szczęście i nierozerwalność przyszłego małżeństwa. Obecnie odchodzi się od konwencji i biały kamień często zastępują kamienie szlachetne, takie jak szafiry, rubiny, szmaragdy, topazy. Powszechną formą ozdoby pierścionków zaręczynowych stał się także grawer - inicjały lub imiona narzeczonych, data zaręczyn, motto lub inna symboliczna treść.

Pierścionek zaręczynowy z diamentem

Pierścionek zaręczynowy? jak właściwie go nosić w Polsce?

Na której ręce nosić pierścionek? To odwieczne pytanie narzeczonych. Odpowiedź jest taka, że co kraj, to obyczaj, jednak z reguły wszelkie złote pierścionki, które mają symbolizować uczucia, nosi się na lewej dłoni. Z kolei pierścionki symbolizujące pełnioną funkcję, nosi się na dłoni prawej. W Polsce panuje przekonanie, że pierścionek zaręczynowy powinno się nosić na prawej dłoni przed ślubem, a na lewej po ślubie. W Wielkiej Brytanii z kolei, obrączkę przedślubną nosi się odwrotnie - przed ślubem na lewej, po ślubie na prawej dłoni, a w tradycji skandynawskiej od chwili zaręczyn nosi się ją na jednej i tej samej dłoni, lewej, do której w dniu ślubu Pan Młody dokłada identyczną obrączkę.

To, na jakim palcu i na której dłoni narzeczona będzie nosić złoty pierścionek zależy oczywiście tylko i wyłączenie od niej i od komfortu noszenia obrączki ślubnej. Jednak zaręczyny i ślub, to najważniejsze dni w życiu każdej kobiety, dlatego w tym szczególnym czasie, we wszystkich sprawach chce ona być perfekcyjna, czego często nie rozumieją mężczyźni. Wbrew pozorom również oni, ofiarując swój dowód miłości, powinni wiedzieć, na którą dłoń założyć go narzeczonej. Zatem jak w rzeczywistości powinno się nosić pierścionek zaręczynowy?

Pierścionki zaręczynowe niejako rezerwują miejsce dla obrączki ślubnej. Na świecie zazwyczaj nosi się go na lewej dłoni. Jak zostało napisane, w Polsce panuje przekonanie, że powinno się go nosić na prawej. Rozbieżność ta powstała w XIX wieku. Otóż przed powstaniem styczniowym obrączkę ślubną polskie kobiety także nosiły na lewej dłoni, a na prawej dłoni obrączkę nosiły wyłącznie wdowy. Po porażce wojsk powstańczych, polskie mężatki, na znak żałoby po poległych mężach, przełożyły swoje obrączki na prawą dłoń. Od tego momentu Polki noszą obrączki ślubne na prawej dłoni, a ponieważ pierścionek zaręczynowy rezerwuje miejsce obrączce, również i on zmienił swoje położenie. Ostatecznie w Polsce do dnia dzisiejszego, za sprawą klęski powstania styczniowego, pierścionek zaręczynowy nosi się na prawej dłoni do dnia ślubu, a w momencie zaślubin przenosi się go na lewą dłoń lub nosi się wraz z obrączką na prawej dłoni.

Na której dłoni nosić pierścionek zagranicą?

Jak zostało już powiedziane, zdecydowana większość mieszkanek świata, pierścionek zazwyczaj nosi na lewej dłoni. Anglosasi obrączkę przedślubną do czasu zaślubin noszą na lewej dłoni, a po ślubie na dłoni prawej. Z kolei w tradycji skandynawskiej od chwili zaręczyn pierścionek zaręczynowy nosi się na jednej i tej samej dłoni, lewej, do której w dniu ślubu Pan Młody dokłada identyczną obrączkę. Na Węgrzech, pierścionki zaręczynowe nie są powszechnym symbolem narzeczeństwa. Węgrzy ofiarują swoim wybrankom obrączkę, którą w dniu ślubu przekładają z dłoni lewej na prawą. Na lewej dłoni pierścionki zaręczynowe noszą również Włosi, Hiszpanie, Francuzi i Egipcjanie. Z kolei na prawej dłoni, poza Polakami, pierścionki zaręczynowe noszą między innymi Niemcy, Japończycy, Rosjanie, Austriacy oraz Żydzi.

Na którym palcu powinno się nosić zaręczynowy pierścionek?

Gdy wie się już, na którym ręku powinno się nosić pierścionek, powstaje pytanie o to, na który palec powinno się go założyć. Okazuje się, że bez względu na region świata, bez zmian pozostaje palec, na którym nosi się zaręczynowe pierścionki. Zgodnie z romantyczną tradycją, klasyczny pierścionek zaręczynowy, pełniący symbol przyjęcia oświadczyn i zapowiedź nadchodzącego ślubu, w okresie narzeczeństwa powinno się nosić na palcu serdecznym. Według wierzeń antycznych, palec serdeczny znajduje się najbliżej serca.

Po ślubie złoty pierścionek zmienia swoje położenie z jednej dłoni na drugą, gdyż ustępuje miejsca obrączce, ale palec serdeczny pozostaje bez zmian. I tak w Polsce pierścionek noszony przed ślubem na prawej dłoni, po ślubie ustępuje miejsca obrączce i od tego momentu kobieta nosi go na serdecznym palcu dłoni lewej lub ewentualnie zostawia obydwa dowody miłości na tym samym palcu prawej ręki.

Pierścionek zaręczynowy z rubinem i diamentami