Akwamaryn

Akwamaryn

Akwamaryn jest niezwykle cenionym w jubilerstwie i zapierającym dech w piersiach kamieniem szlachetnym. Akwamaryn należy do tej samej rodziny co szmaragd (beryl). Jego nazwa pochodzi z łaciny. W 1609 roku do jubilerstwa wprowadził ją Boetiusa de Boot - aqua marina oznacza wodę morską i odwołuje się do niebieskozielonej barwy kamienia.

Akwamaryn zabarwiony jest śladowymi ilościami żelaza, które znajdują się w strukturze krystalicznej. Najbardziej pożądanym kolorem akwamarynu jest kolor intensywnie niebieski/ciemnoniebieski, który uzyskuje się po oszlifowaniu i podgrzaniu go do 400-500 stopni Celsjusza.

Akwamaryn jest kamieniem dwubarwnym. Może barwić się na niebiesko lub przybierać odcień bezbarwny. Ten cenny surowiec jubilerski szlifuje się szlifem szmaragdowym a mętne kamienie są przycinane kaboszonem.

Akwamaryn to klejnot dekoracyjny, który uzupełnia niemal każdy kolor skóry lub oczu, co czyni go ulubioną ozdobą kobiet na całym świecie. Jest popularnym i uniwersalnym kamieniem szlachetnym. Akwamaryna bardzo dobrze nadaje się do wszystkich rodzajów biżuterii z kamieni szlachetnych, w tym kolczyki z kamieni szlachetnymi, bransoletki i pierścionki, a także naszyjniki i modne wisiorki z kamieniami.

Biżuteria z akwamarynem jest unikatowa. Pierścionek z akwamarynem oprawiony w klasyczne żółte i białe złoto i w duecie z brylantami, jest świadectwem najwyższego smaku i uosobieniem elegancji.