Tanzanit

Tanzanit

Tanzanit to kamień szlachetny, zawierający domieszki wanadu, strontu i chromu, które odpowiadają za jego kolor ? niebieski, żółty, brunatny lub bezbarwny. Tanzanit wydobywany jest tylko w regionie Arusha w Tanzanii, a jego nazwa pochodzi od kraju pochodzenia.

Tanzanit jest jednym z najlepiej sprzedających się kolorowych kamieni szlachetnych i stanowi kwintesencję gemmologicznego odkrycia XX wieku. Odkryty został w pobliżu Kilimandżaro w 1967 roku i do dnia dzisiejszego tylko w tych rejonach jest wydobywany. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych 20 lat, jak przewidują wydobywcy, złoża tanzanitu mogą zostać wyczerpane. Rzadkość ich występowania uczyniły z tanzanitów symbol wyrafinowania i luksusu.

Ten fenomenalny i unikatowy kamień szlachetny, którego niezwykłość urzekła największe gwiazdy światowego kina, został rozpowszechniony przez firmę Tiffany z Nowego Jorku w roku 1969. Firma Tiffany poświęciła wiele wysiłku w marketingową promocję tego kamienia, który ostatecznie stał się niezwykle popularny na całym świecie. Do tego sukcesu przyczyniła się między innymi także Elizabeth Taylor, która rozpropagowała topaz wśród szerszej rzeszy klientów. Uwodząc niebiesko-fioletową biżuterią z tanzanitami, przypominającą szafiry, sprawiła, że pierścionki i kolczyki z tanzanitami szybko trafiły na witryny najlepszych salonów jubilerskich.

Tanzanit zawłada wyobraźnią między innymi za sprawą swojej unikatowej właściwości, jaką jest pleochroizm - zdolność zmiany barwy w zależności od źródła światła. Najsłynniejszym tanzanitem jest Królowa Kilimandżaro, której masa wynosi 737 ct. Królowa Kilimandżaro należy do prywatnej kolekcji Michaela Scotta, pierwszego dyrektora generalnego Apple Inc.

Biżuterię z tanzanitami cechuje unikatowość i piękno. Pierścionki z tanzanitem w połączeniu z brylantami tworzą idealne zestawienia kolorystyczne. Kolczyki z tanzanitami oprawione w białe lub żółte złoto czarują wyrafinowaniem. Biżuteria z tanzanitem napawa dumą i jest przykładem najwyższego smaku i świadectwem elegancji.