Cyrkonia

Cyrkonia

Cyrkonia jest syntetycznie wytworzonym kamieniem ozdobnym, mającym doskonale imitować diament. Posiada podobną do diamentu charakterystykę gemmologiczną, przy czym jest znacznie tańsza od diamentów. Cyrkonia zazwyczaj jest bezbarwna, ale może występować także w wielu różnych kolorach, które mają imitować fantazyjne diamenty (takie jak żółty, pomarańczowy, różowy, zielony i czarny).

Od roku 1946 na rynku jubilerskim pojawiało się bardzo wiele syntetycznych kamieni, które miały stanowić tańszy zamiennik diamentów. Jednak próby stworzenia doskonałej imitacji diamentu nie były owocne aż do lat 70. XX wieku. W 1968 roku wynaleziono cyrkonię, stanowiącą udaną symulację diamentu. Cyrkonie cechuje bardzo dobry blask oraz kolor (lub jego brak) podobny do diamentu.

Cyrkonia ma twardość od 8 do 8,5, współczynnik załamania światła od 2,15 do 2,18 oraz dyspersję 0,058 do 0,066, która jest bardzo zbliżona do dyspersji diamentu. Wygląd cyrkonii jest wystarczająco zbliżony do diamentu, do tego stopnia, że większość osób, które na co dzień nie miało do czynienia z diamentami, nie jest w stanie odróżnić diamentu od cyrkonii. Istnieje jednak dość łatwy sposób odróżnienia cyrkonii od diamentu - diament jest doskonałym przewodnikiem termicznym, dlatego gdy przyłoży się go do ust, pozostaje zimny.

Cyrkonia zazwyczaj jest wewnętrznie całkowicie bezbarwna i nie posiada żadnych inkluzji, podczas gdy diament często zawiera w sobie pewne niedoskonałości lub żółte odcienie. Cyrkonia jest jednak miększa od diamentu i z upływem czasu traci swój blask. Cyrkonia posiada bardzo wysoką gęstość właściwą i z tego powodu jednokaratowa cyrkonia zawsze będzie znacznie mniejsza niż jednokaratowy diament.

Biżuteria z cyrkoniami jest uosobieniem elegancji. Pierścionek z cyrkonią, osobie spoza branży jubilerskiej, trudno odróżnić od pierścionka z diamentem, dlatego główną zaletą biżuterii z cyrkoniami jest także jej atrakcyjna cena. Każda kobieta doceni unikatowość i piękno cyrkonii.