Onyks

Onyks

Onyks to chalcedon, czyli odmiana mikrokrystalicznego kwarcu. Powstaje, gdy krzemionka osadza się w jamach gazowych. Tego czarno-białego agatu nie należy mylić z marmurem onyksu, jakim jest wapień. Pasy onyksu są równoległe i spójne, tworzą naprzemianległe warstewki o wyraźnie odmiennej barwie jasnej i ciemnej. Niektóre odmiany onyksu różnią się kolorem - czarnym, brązowym, różowym, czerwonym i zielonym. Istnieją również bezbarwne onyksy.

Nazwa onyks pochodzi od greckiego słowa "onux", który oznacza pazur zwierzęcia. Prawdopodobnie jest związana z grecką legendą, która głosi, że Eros złośliwie obcinał paznokcie śpiącej Afrodycie, a bogowie zamieniali je w kamień.

Onyks został uznany za kamień szlachetny już przez starożytnych Greków i Rzymian. Akwaforty wklęsłodrukowe wykonano z onyksu. W czasach wiktoriańskich onyks był symbolem biżuterii żałobnej, a czarny onyks wraz ze srebrem nadawał dramaturgii. Znany od czasów antycznych, stosowany był także do wyrobu kamei i pieczęci.

Złoża onyksu można znaleźć na całym świecie, w tym w Argentynie, Australii, Brazylii, Indiach, Botswanie, na Madagaskarze, w Meksyku, Birmie, Pakistanie, Sri Lance, Urugwaju i USA.

Onyks jest wszechstronnym materiałem stosowanym w jubilerstwie. Można z niego stworzyć szeroką gamę biżuterii, która podkreśli unikalny kolor onyksu. Czarny onyks jest powszechnie stosowany zarówno w biżuterii męskiej, jak i damskiej. Onyks dobrze komponuje się ze złotem, który nadaje mu charakteru. Onyks sam w sobie jest pięknym i oszałamiającym kamieniem, a wraz z diamentami i innymi kolorowymi kamieniami szlachetnymi tworzy unikatowe zestawienie. Kolczyki wykonane z kamienia księżycowego, onyksu i diamentu nosiła między innymi Adele podczas Brit Awards 2012.

Onyks jest dość twardym kamieniem, ale mimo tego wymaga odpowiedniej pielęgnacji,. Aby oczyścić onyks, wystarczy użyć wody z mydłem i miękkiej szmatki. Podobnie jak w przypadku większości kamieni szlachetnych, myjki ultradźwiękowe nie są zalecane. Onyks może łatwo zarysować inne materiały, dlatego powinien być przechowywany z dala od pozostałych kamieni szlachetnych.