Ametyst

Ametyst

Ametyst to odmiana kwarcu. Występuje w doskonałych odcieniach fioletu, purpury i głęboko fioletowopurpurowych. Za jego zróżnicowaną kolorystykę odpowiada obecność żelaza. Ceniony był już w starożytności, a od czasów średniowiecznych purpurowofioletowy ametyst zaliczany jest do insygniów biskupich.

Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa amethustos (zapobiegający odurzeniu) oraz związana jest z barwą wina, które pili starożytni Grecy. Grecy przekonani byli, że wypicie wina z naczyń ametystowych uchroni ich przed zbytnim alkoholowym upojeniem. Co więcej, nazwa ametyst posiada także wyjątkowo romantyczną genezę sięgającą mitologii greckiej. XVI-wieczny francuski poeta Remy Bellau napisał poemat opowiadający historię Dionizosa. Dionizos, znany z zamiłowania do wina, z powodu nieodwzajemnionej miłości, zabił Amethyste, ukochaną Artemidy. Artemida nie mogąc uratować ukochanej, zamieniła ją w śnieżnobiały minerał, który nieszczęśliwy Dionizos polał winem. W ten sposób lśniący kamień ujawnił swoją purpurową barwę.

Ametyst często poddawany jest obróbce cieplnej w celu pogłębienia koloru lub przekształcenia go w cytryn. Niektóre odmiany ametystów mogą również zmienić kolor na jasnozielony.

Wydobywany jest głównie w Boliwii, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei i Chinach i Urugwaju.

Ze względu na swoje niespotykane zestawienia kolorystyczne, ametysty umieszczane były w insygniach koronnych i papieskich. Ametystów używa się w leczeniu uzależnień i niezdrowego unikania problemów.

Biżuteria z ametystem stanowi klasykę elegancji. Pierścionki z ametystem lub kolczyki z ametystem będą idealnym podarunkiem dla kobiet ceniących ponadczasowe piękno.