Topaz

Topaz

Topaz, a więc krzemień glinu zawierający fluor, jest klejnotem idealnym. Jego dobra twardość i pożądana kolorystyka sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych kamieni szlachetnych. Wartość topazów rośnie wraz z głębią ich koloru, z których najbardziej pożądane są odcienie pomarańczowe i czerwone. W biżuterii najczęściej stosuje się topazy niebieskie - przezroczyste i jasne, które doskonale komponują się z diamentami. Topazy zazwyczaj szlifuje się szlifem schodkowym, brylantowym lub fantazyjnym.

Nazwa topaz nawiązuje do greckiego słowa Topazios, oznaczającego starożytną wyspę św. Jana na Morzu Czerwonym, bardzo trudną do odnalezienia. Topaz odnosi się także do określenia tapas, oznaczającego ogień lub ciepło.

Topazy występują praktycznie na każdym kontynencie. Największe i najcenniejsze złoża topazów znajdują się w Brazylii, Rosji, Sri Lance, Indiach i Australii. W Polsce wydobywane są na Pogórzu Izerskim.

Biżuteria z topazem tworzona jest przez mistrzów złotnictwa. Topazy wykorzystywane w jubilerstwie mogą być bezbarwne, fioletowe, różowe, złociste, brunatne, a także czerwone i niebieskie. Kolczyki z topazami lub pierścionki z topazem z pewnością pokreślą szlachetność ich posiadaczek.