Turkus

Turkus

Turkus, którego nazwa pochodzi ze średniowiecza, znany i ceniony jest od tysięcy lat. Uważa się, że turkus przyciąga szczęście i zapewnia długie życie, dlatego bardzo często używany był jako talizman. Najbardziej pożądane w zdobnictwie są okazy błękitne i niebieskie.

Doskonały błękitny kolor turkusu od zawsze fascynował miłośników kamieni szlachetnych. Jego jasna barwa zapewniła mu ważne miejsce wśród klejnotów starożytnych cywilizacji, a obecnie nadal pozostaje ważnym i niedrogim kamieniem szlachetnym. Turkusowe kamienie są zwykle kaboszonami i koralikami, ale mogą być również ozdobnymi rzeźbami zwierząt i kwiatów.

Choć turkusy występują na całym świecie, zdecydowana ich większość pochodzi z południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i Iranu, w którym turkusy wydobywano już od czasów starożytnych Persów.

Turkus stał się klasycznym kamieniem, który pięknie komponuje się z białym złotem. Biżuteria z turkusami tworzy unikatowe zestawienia kolorystyczne pełne wykwintnego czaru. Z dumą noszony na palcu pierścionek z turkusem jest świadectwem najwyższego smaku.