Szmaragd

Szamaragd

Szmaragd, zielona odmiana berylu, to najbardziej znany i ceniony kamień szlachetny. Jego piękny zielony kolor, w połączeniu z trwałością i rzadkością, sprawiają, że szmaragd jest jednym z najdroższych kamieni szlachetnych.

Głęboka zieleń to najbardziej pożądany kolor szmaragdów. Obowiązuje zasada, że im bledszy kolor szmaragdu, tym mniejsza jest jego wartość. Bardzo blado zabarwione kamienie nie są nazywane szmaragdami, lecz raczej "Zielonym Berylem". Szmaragdy czasami poddawane zostają obróbce cieplnej, która powoduje, że ich kolor staje się niebieski i przekształcają się wówczas w akwamaryn.

Szmaragdy bez skazy są bardzo rzadkie i z tego powodu osiągają wielką wartość. Niektórzy wybierają szmaragdy z drobnymi skazami, gdyż niewielkie wady dowodzą ich autentyczności.

Kolumbijskie szmaragdy były tradycyjnymi szmaragdami najwyższej jakości w czystym zielonym kolorze. Współczesne szmaragdy zazwyczaj pochodzą z Zimbabwe, Uralu, Ameryki Północnej, Austrii, Afryki Południowej i Indii. Najciemniejsze szmaragdy z niewielką liczbą wad pochodzą z Zambii.

Biżuteria ze szmaragdami stanowi jeden z najpopularniejszych wyrobów jubilerskich. Szmaragd jest bardzo wrażliwy na nacisk i uderzanie, a najbardziej powszechny szmaragdowy szlif został opracowany specjalnie dla niego, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia. Szmaragdy szlifuje się szlifem szmaragdowym (schodkowym), brylantowym, gwiaździstym lub mieszanym.

Jubiler Lisiewski w swojej ofercie posiada szeroki wybór biżuterii ze szmaragdami. Nasze szmaragdy są najwyższej jakości. Polecamy pierścionki ze szmaragdami, kolczyki ze szmaragdami, a także wisiorki i bransoletki ze szmaragdami.