Koral

Koral

Koral to gatunek koralowca. Jego nazwa pochodzi z łaciny i oznacza rodzaj organizmów morskich. Koral powstaje w skalistych wodach morskich, najczęściej w ciemnym otoczeniu, w głębinach lub w ciemnych jaskiniach, zazwyczaj na głębokości od 3 do 50m.

Szkielet koralowca składa się z twardego węglanu wapnia, barwionego pigmentami karotenoidowymi. Koral wykazuje szereg ciepłych odcieni czerwonawo-różowych, od łososiowego do głębokiej czerwieni.

Najcenniejszy koral zbierany jest w basenie Morza Śródziemnego, szczególnie na Sardynii. Jego złoża znajdują się również na Pacyfiku, w Japonii, na Tajwanie i w Australii.

Ze względu na intensywne i trwałe zabarwienie oraz połysk, cenne szkielety koralowców były stosowane do celów dekoracyjnych od czasów starożytnych. Biżuteria koralowa została znaleziona w starożytnych egipskich i prehistorycznych grobach.

W biżuterii stosuje się zazwyczaj koral w żywych odcieniach czerwonego i różowego, ale także w kolorze bieli. Pierścionek z koralem wyraża pewność siebie, a kolczyki z koralem to świadectwo najwyższego smaku.