Diament - Brylant

Diamenty - Brylanty

Niezależne jednostki gemmologiczne na całym świecie oceniają wartość diamentów i wydają certyfikaty w celu weryfikacji ich klasyfikacji. Podczas określania specyfikacji diamentów bierze się pod uwagę ich masę (Carat Weight), czystość (Clarity), barwę (Colour) oraz szlif (Cult). Na podstawie tej zasady, którą nazywa się 4C, wycenia się diamenty i określa ich wartość. Często niemal identyczne wagowo diamenty mogą zostać wycenione diametralnie różnie, na przykład z powodu ich różnej czystości. Szczegółową analizę rynku diamentowego zawiera Rapaport Diamond Report.

Zasada 4C - Jak Wycenić Diament

Diamenty - Brylanty

Jeśli interesuje Cię biżuteria z brylantami zakupiona online, wybierz renomowany sklep jubilerski, który do każdego sprzedanego diamentu dołącza certyfikat. Certyfikat gwarantuje klientowi autentyczność kamienia i potwierdza jego jakość. Pamiętaj, że kupujesz diament, a nie kawałek papieru, dlatego nie wahaj się skontaktować z naszymi ekspertami i poprosić o pomoc w dokonaniu najlepszego zakupu.

Jubiler LISIEWSKI zapewnia swoim klientom bezpieczne i uczciwe zakupy, a certyfikatem gwarantuje jakość i wiarygodność swoich kamieni szlachetny. Ponieważ traktujemy naszych klientów z najwyższą dbałością i rzetelnością, certyfikat (w przypadku dużych kamieni pochodzącym najczęściej z GIA, IGI lub HRD, najbardziej cenionych i obiektywnych instytutów gemmologicznych),a więc dokument, który otrzymujesz od firmy LISIEWSKI GROUP wraz z zakupioną biżuterią, opisuje diament we wszystkich jego cechach, takich jak barwa, czystość, szlif i masa. Wyszkoleni profesjonaliści LISIEWSKI GROUP oceniają, analizują i mierzą diamenty przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Jeśli posiadasz diament i chcesz uzyskać opinię eksperta na temat jego certyfikacji, skontaktuj się z nami.

Wiedza na temat 4C, parametrów używanych do określenia jakości diamentu, jest ważna również wtedy, gdy jesteś zainteresowany zakupem diamentu inwestycyjnego. Jak zostało powiedziane, skrót ten oznacza masę, barwę, czystość i szlif diamentu.

Masa diamentu

Masa i rozmiar kamienia wyraża się w karatach. 1 karat ma 0,2 grama i można go podzielić na 100 lub 200 miligramów/punktów. Korelacja między wagą karatu a wartością diamentu może być zaskakująca. Im wyższa waga karatu, tym bardziej wyjątkowy i droższy będzie diament. Nazwa karat pochodzi od greckiego słowa keration. Tym terminem w starożytności nazywano śródziemnomorską roślinę, której nasiona cechowała niemal identyczna masa, dzięki czemu wykorzystywano je jako odważniki.

"Cullinan", to największy na świecie, odnaleziony w 1905 roku w okolicach Pretorii, nieoszlifowany diament. Jego masa wynosiła 3106 karatów i ostatecznie został pocięty na 105 brylantów. Uzyskano z niego między innymi brylant "Gwiazda Afryki" o masie 530 karatów, który zdobi brytyjskie berło królewskie. Warto zaznaczyć, że w momencie szlifowania diament zazwyczaj traci około 50% swojej masy. "Cullinan" podczas obróbki stracił aż 65% swojej masy początkowej. "Cullinan", to największy na świecie, odnaleziony w 1905 roku w okolicach Pretorii, nieoszlifowany diament. Jego masa wynosiła 3106 karatów i ostatecznie został pocięty na 105 brylantów. Uzyskano z niego między innymi brylant "Gwiazda Afryki" o masie 530 karatów, który zdobi brytyjskie berło królewskie. Warto zaznaczyć, że w momencie szlifowania diament zazwyczaj traci około 50% swojej masy. "Cullinan" podczas obróbki stracił aż 65% swojej masy początkowej.

Barwa - Diamenty - Brylanty

Barwa diamentu

Klasa koloru białego diamentu jest określona przez międzynarodowo uznaną paletę kolorów. Kolory są stopniowane od D - bezbarwny i najbardziej pożądany stopień, do Z - najciemniejszy odcień. Wartość diamentu jest silnie związana z jego kolorem. Najczęściej kupowane są diamenty o barwie H, I, J, a nawet G (delikatna biel). W połączeniu z czystością VS lub SI cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów. Z zasady im bielszy brylant, tym wyższa jest jego wartość.

Diamenty mogą również posiadać bardziej intensywny kolor, taki, jak brązowy, pomarańczowy, różowy lub niebieski. Najbardziej intensywne odcienie kolorów nazywane są barwami fantazyjnymi. Te naturalnie kolorowe diamenty są niezwykle rzadkie i dlatego bardzo cenne.

Czystość diamentu

Większość diamentów formuje się wraz ze znamionami znanymi jako inkluzje. Do określenia czystości kamienia służy szkło powiększające lub mikroskop (powiększenie x10). Wady, których nie można zobaczyć przy powiększeniu x10 są uważane za nieistniejące. Im mniej wad występuje, tym wyższa będzie wartość diamentu, przy czym znalezienie zupełnie czystego brylantu jest rzadkością. Kluczową sprawą jest to, że inkluzje nie powinny umniejszać piękna diamentu. Właśnie dlatego szczególnym zainteresowaniem cieszą się brylanty mieszczące się w przedziale SI i VS.

Czystość - Diamenty - Brylanty
Szlif - Diamenty - Brylanty

Szlify diamentu

Szlif jest najważniejszą cechą diamentu, gdyż dzięki niemu przemienia się w brylant. Odnosi się do proporcji diamentu, symetrii i połysku. Jeśli głębokość diamentu jest zbyt płytka lub zbyt głęboka, dochodzi do ujścia światła przez boki lub przez dno kamienia. Dobrze wyszlifowany diament będzie odbijał prawie całe światło przez koronę, co powoduje charakterystyczny blask diamentu.

Szlif brylantowy swoją popularność zawdzięcza wspaniałemu blaskowi. Matematycznie zaprojektowany kształt składający się z 58 powierzchni został pomyślany tak, aby zmaksymalizować odbicie światła. Stopień szlifu waha się od slabego do idealnego. Im doskonalszy, a więc zachowujący jak największą masę surowego diamentu, tym wartość brylantu rośnie. Wycena kamieni szlachetnych w głównej mierze opiera się właśnie na ocenie szlifu, która do najprostszych nie należy. Inne szlify niż standardowe okrągłe brylantowe nazywane są fantazyjnymi szlifami. Najbardziej znane to princessa, serce, gruszka, owal, i szmaragdowy szlif.

Cena diamentu powinna odzwierciedlać faktyczną jego jakość, piękno i szlif diamentu - zarówno na certyfikacie, jak i w rzeczywistym wyglądzie. Jeśli nie masz pewności czy diament jest wyceniony prawidłowo, przed zakupem upewnij się, że masz do czynienia ze specjalistą od diamentów. W przypadku pytań dotyczących cen diamentów i certyfikatów, skontaktuj się z nami.

Promienie

Sklep internetowy LISIEWSKI oferuje największy wybór certyfikowanych diamentów, oferujemy 10 klasycznych kształtów diamentów, począwszy od 1,00 ct lub więcej. Wszystkie nasze diamenty są wysokiej jakości, są etycznie pozyskiwane i certyfikowane przez wiodącą międzynarodową organizację zajmującą się oceną diamentów, taką jak GIA, IGI i HRD.

Promienie