Bursztyn

Bursztyn

Bursztyn jest jedną z niewielu odmian organicznych kamieni szlachetnych. Inne odmiany organicznych kamieni to perła, koral i kość słoniowa. Bursztyn często nazywany jantarem, swoją nazwę zapożyczył z języka niemieckiego (brenender Stein oznacza płonący kamień).

Bursztyn jest kamieniem powstałym ze skamieniałej żywicy drzew iglastych. Żywica bursztynowa to nie to samo, co typowy sok z drzew. Skamieniałości bursztynu powstały około 50 milionów lat temu. Ponieważ bursztyny powstają z miękkiej i lepkiej żywicy, często zawierają inkluzje zwierzęce lub roślinne.

Bursztyn nierzadko używany jest do produkcji perfum, ponieważ ma bardzo atrakcyjny aromatyczny zapach. W XIV wieku bursztyn uznano za kamień szlachetny.

Proces formowania bursztynu rozpoczyna się od przekształcenia żywicy w kopal. Transformacja jest wyzwalana przez wysokie temperatury i ciśnienie. W miarę upływu czasu żywica ostatecznie twardnieje i powstaje bursztyn. Wiele drzew wytwarza żywicę, ale większość z nich nie wytwarza bursztynu. Żywica drzewa musi być bardzo odporna na próchnicę. Większość złogów żywicy nie wytrzymuje długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne, deszcz i ekstremalne temperatury.

W przeciwieństwie do większości kolorowych kamieni, bursztyn ma amorficzną, a nie krystaliczną strukturę. Posiada bardzo niską gęstość, co oznacza, że jest wyjątkowo lekki. Mała gęstość bursztynu pozwala mu unosić się w słonej wodzie. Dla porównania, całkowity rozmiar 5-karatowego bursztynu jest 2,5 razy większy niż 5-karatowej cyrkonii (należącej do jednej z gęstszych kamieni).

Złoża bursztynu znajdą się w Rosji, we Włoszech, Rumunii, Chinach, Meksyku, Kanadzie oraz w regionie Morza Bałtyckiego. Bursztyn bałtycki słynie z wyjątkowo pięknych złotych odcieni.

Bursztyn występuje w wielu różnych kolorach, ale najczęściej jest żółty, pomarańczowy lub brązowy. Na Dominikanie odnaleźć można wyjątkowo rzadkie bursztyny niebieskie.

Bursztyn jest prawie zawsze szlifowany w kaboszon i bardzo rzadko fasetowany. W przeszłości najczęściej używano bursztynu do dekoracji ornamentalnych. Bursztyn, z powodu swojej miękkości, jest bardzo łatwy do szlifowania w okrągłe i owalne kamienie, ale także w inne fantazyjne kształty, takie jak gwiazdy, sześciokąty, pięciokąty, tryliony i serca.

Biżuteria z bursztynami tworzy unikatowe zestawienia kolorystyczne pełne wykwintnego czaru i wyrafinowanego piękna. Pierścionki z bursztynem stanowią cudowny podarunek, niezależnie od okazji.