Szafir

Szafir

Szafiry należą do wielobarwnej rodziny mineralnego korundu, drugiego najtwardszego minerału po diamentach. Korund składa się z tlenku glinu. Obecność innych elementów, takich jak żelazo lub tytan, jest odpowiedzialna za różne kolory szafirów. Korund, który zawiera chrom i wydobywa czerwony kolor, nazywa się rubinem - wszystkie inne korundy należą do rodziny szafirowej.Sposób występowania szafiru jest podobny do występowania rubinu - szafiry występują w piaskach i litych skałach, często razem z rubinami.

Nazwa szafir pochodzi od perskiego słowa safir, wywodzącego się z greckiego słowa oznaczającego niebieski. Ze względu na ładne kolory, twardość, przezroczystość i rzadkość, szafiry należą do najcenniejszych klejnotów od tysięcy lat. Najstarsze szafiry znaleziono już w starożytności na Sri Lance. Już w latach 800 p.n.e. szafiry uważano za kamienie szlachetne. Niebieskie szafiry w niektórych religiach traktowane były jak święte kamienie, być może ze względu na ich kolor, w których odbija się błękit nieba.

Monarchowie zawsze nosili niebieskie szafiry i traktowali je jako ochronę przed krzywdą. Już król Salomon nosił szafirowy pierścionek, a w czasach współczesnych książę Karol podarował szafirowy pierścionek zaręczynowy księżniczce Dianie. W historii szafir często kojarzył się ze świętością i boskością, był stróżem niewinności. Powszechnie sądzono, że przyciągał boską łaskę, chronił podróżnych, odstraszał choroby, przynosił pokój, radość, mądrość i dobrobyt. W XII wieku szafir stał się powszechny wśród duchownych. W XVIII wieku szafir używany był do testowania kobiecej lojalności, miał zmieniać kolor, gdy kobieta była niewierna.

Kolor szafiru jest najważniejszym kryterium do oceny jego jakości. Intensywny, bogaty, pełny niebieski kolor, który bez względu na oświetlenie utrzymuje swoją niebieską barwę, jest najbardziej pożądany. W zależności od tego, skąd pochodzą szafiry, intensywność ich kolorów jest bardzo różna (np. australijskie są ciemniejsze). Koneserzy uważają, że szafiry z Kaszmiru są najcenniejsze, a ich aksamitny kolor Kaszmiru uznają za najpiękniejszy: chabrowy, intensywny błękit z bardzo subtelnymi fioletowymi odcieniami i delikatnym, jedwabistym połyskiem. Barwny szafir (inny niż niebieski) jest często nazywany szafirem fantazyjnym. Może występować szafir żółty, szafir zielony lub szafir fioletowy.

Szafir jest jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych i jest szeroko stosowany w biżuterii. Szafir jest stosowany we wszystkich formach biżuterii - bransoletki z szafirem, naszyjniki z szafirem, pierścionki z szafirem i kolczyki z szafirem. Biżuteria z szafirami może osiągnąć kilka tysięcy dolarów za karat. Szafir używany jest zarówno jako kamień szlachetny w centralnych elementach wisiorków lub pierścionków, jak i jako kamień pomocniczy do uzupełnienia innych kamieni takich jak na przykład diamenty. Szafiry są najczęściej szlifowane schodkowo, a szafiry gwiaździste jako kaboszony. Równie powszechny jest szlif brylantowy, a szafirom ciemniejszym nadaje się szlif płaski aby wydobyć ich piękno.